2014 m. gegužės 25 d., sekmadienis

Senoviškas obuolių pyragas

Ar esate kada susimąstę, kaip būtų, jei būtumėte žengę vieną žingsnį kita linkme ar padarę kitokį sprendimą nei kad padarėte? Koks dabar būtų jūsų gyvenimas? 
Aš dažnai mėgstu tokia tema pasvarstyti. Mėgstu apžvelgti savo gyvenimą ir įvertinti, kad visi sprendimai, kuriuos teko priimti, jei ir neatrodė tada teisingi, dabar atrodo patys geriausi, kuriuos tik galėjau priimti.
Kiek ironiška, kad tai, kas tiek laiko kėlė nerimą ir baimę, dabar kelia šypseną. Kad ir kaip ten bebūtų, bet gyvenime viskas vyksta tik dėl to, kad to reikia. Nėra nieko nereikšmingo, viskas turi prasmę mums ir mūsų aplinkai. 


Dažnai žmonės su kiekvienu gimtadieniu sustoja akimirkai ir įvertina pralėkusius metus - ar jie pateisino lūkesčius, ką naujo atnešė, ko išmokė, padarė stipresniais ar, atvirkščiai, palaužė. Aš šiais metais prabėgom apie tai pamąsčiau, nes ir gimtadienis taip pat prabėgom atėjo ir praėjo.
Nors esu iš tų žmonių, kurie mėgsta daryti sąrašus, užsirašyti tikslus ir idėjas, bet gyvenimo plano taip ir nesu susidėliojusi iki galo. Bet gal šie metai bus tam skirti? :) Niekada nevėlu susivokti, ko trokšti.


Žinau, kad obuoliai pakankamai rudeniškas vaisius, bet obuolių pyragą ir visokias jo variacijas aš su malonumu valgau visus metus. Šis - ne išimtis. Beje, pagamintas gražiose taurėse tikrai taps šventinio stalo puošmena. 


Senoviškas obuolių pyragas

Receptas iš Debesys specialiojo aplink pasaulį numerio, 30 psl.


6 taurėms
  • 3-4 dideli obuoliai
  • vanilės 
  • 50 ml vandens
  • 1 valg. š. sviesto
  • 2 valg. š. cukraus
  • 80 g sviesto
  • 80 g cukraus
  • 200 g džiūvėsėlių
  • 200-300 ml grietinėlės (36% riebumo)
Obuolius nulupame, išimame sėklytes, supjaustome nedideliais kubeliais. Įdedame vanilę (priklausomai nuo to, kokią naudojate), supilame vandenį ir viriname ant vidutinės ugnies, vis pamaišant, apie 10-15 minučių, kol obuoliai suminkštės.
Sudedame sviestą ir cukrų. Maišome, kol sviestas ir cukrus išsilydys. Nuimame nuo ugnies, sutriname į košę ir paliekame atvėsti.

Keptuvėje išlydome sviestą, suberiame cukrų ir džiūvėsėlius. Ant vidutinės ugnies kaitiname, kol džiūvėsėliai gražiai paruduos, nepamirštame maišyti, kad jie nepridegtų.
Nukeliame nuo ugnies ir atvėsiname.

Grietinėlę išplakame iki standžių putų. Laikome šaldytuve iki prireiks. 

Deserto formavimas

Į taures įdedame džiūvėsėlių, užtepame trintų obuolių sluoksnį ir tuomet paskleidžiame grietinėlę. Taip formuojame iki taurės vidurio. Užbaigiame grietinėle. Prieš patiekiant, užbarstome džiūūvėsėliais.



Aš juos dariau vakarą prieš šventę. Tad nakčiai palikau šaldytuve, kad skoniai geriau susijungtų.

2014 m. gegužės 14 d., trečiadienis

Pavlova su aguonomis ir braškėmis

Senokai regėjote iš manęs kažką naujo. Žinau, pradingau ir niekaip nerandu laiko sugrįžti, nes taip sunku atrasti minutę tada, kai jos taip kruopščiai sudėliotos ilgoje dienoje.
Artėjantis vasaros sezonas dar labiau apsunkins pastangas rasti laiko pabūti šioje erdvėje, kuri man taip patinka ir apima liūdesys matant, kaip ji plūduriuoja vos ne vos paviršiuje. 
Bet gana liūdėti ir atsiprašinėti. Nes iš tiesų tai, ką veikiu likusiu laiku, man taip patinka. 
Gal kartojuosi, bet niekada nemaniau, kad būsiu iš tų laimingųjų žmonių, kuriems hobis tapo darbu. Mano atveju - net labai saldžiu.  


Pavlova su aguonomis 

Receptas pagal Saldu Sūru. Aguonų idėją pasiskolinau iš Sezoninės virtuvės.  

 
6 individualioms ir 1 didelei
  • 150 g kiaušinių baltymų
  • 220 g cukraus
  • 1 arb. š. kukurūzų krakmolo
  • 1 arb. š. baltojo vyno acto
  • 2-4 arb. š. aguonų (nebūtina)
Grietinėlei
  • ~300-400 ml plakamosios grietinėlės (36 % riebumo)
  • 2 valg. š. cukraus pudros
  • žiupsnelis džiovintų mėtų
Braškėms
  • 10-20 vnt. didelių braškių
  • 1-2 valg. š. cukraus
  • 1 valg. š. balzaminio acto
  • keletas lapelių šviežių mėtų (susmulkintų)

Pavlova

Įkaitiname orkaitę iki 120 C. 
Išklojame skardą kepimo popieriumi. Jei gaminame vieną didelę, ant kepimo popieriaus apibrėžiame vieną didelį apskritimą ir jo centre mažesnį, paliekant atstumą tarp apskritimų priklausomai nuo to, kokio storumo pavlovos norime. Apverčiame kepimo popierių į kitą pusę, kad ant iškeptos pavlovos neliktų pieštuko žymių. 
Plakame baltymus, kol jie suputoja ir padvigubėja. Tuomet pamažu beriame cukrų - beriame dalimis, nesustojant plakti, kol neliks cukraus kristalų. Kai suberiame visą cukrų, plakame dar keletą minučių, kol baltymai taps blizgūs ir standūs.
Suberiame kukurūzų krakmolą ir actą, aguonas. Kai jie įsimaišo, nustojame plakti. 
Šaukštu kabiname išplaktus baltymus ir formuojame norimo dydžio individualias pavlovas (nedarome aukštų, kad tinkamai iškeptų), padarome šiokį tokį įdubimą šaukštu centre, kad būtų kur įdėti grietinėlės vėliau.
Kepame 120 C temperatūroje 25 minutes, sumažiname temperatūrą iki 100 C ir kepame dar 45-55 min.
Jei išorė pernelyg greitai keičia spalvą, sumažiname temperatūrą. Iškepta pavlova turi būti traški išorėje, bet viduje turi išlikti tąsi, tarsi zefyras. 
Paliekame visiškai atvėsti.



Grietinėlei

Išplakame grietinėlę su cukraus pudra ir mėtomis iki standžių putų. 
Dedame po keletą šaukštų ant atvėsusios pavlovos.


Braškėms

Supjaustome nuplautas braškes griežinėliais. Užberiame cukrumi, balzaminiu actu, mėtomis. Išmaišome ir paliekame 10-15 minučių, kad braškės išskirtų savo sultis ir susimaišytų visi skoniai bei aromatai.