2011 m. rugsėjo 28 d., trečiadienis

Nuostabioji granola!

Net nežinau, kodėl taip ilgai delsiau ją pasigaminti. Receptu susižavėjau dar per Kalėdas, pamačiusi jos receptą ir istoriją apie granolą įsimylėjusius amerikiečius pirmoje Beatos N. knygoje.


Avižinius dribsnius praėjusią žiemą valgėme tikrai dažnai, bet dažniausiai išsivirdami košę, įsidėdami medaus, cinamono ir kokių riešutų. Tokie pusryčiai labai šildė, tad mintys apie granolą taip ir dingo iš galvos. Kol negrįžo praėjusią savaitę - jau galvojau nusipirkti visų džiovintų vaisių ir riešutų, bet vėlgi atidėjau. Nusipirkau visko vakar ir pagaliau pastūmėjau save ją pagaminti. Galiu pasakyti, gaminimas - vieni juokai, o skonis - nesuprantu, kas mane stabdė nuo mėgavimosi tokiais pusryčiais anksčiau! Šį kartą gamindama įdėjau migdolų, spanguolių, kviečių sėlenų, linų sėmenų, o mano avižiniai dribsniai (buvau net pamiršusi) buvo jau ir sumaišyti su razinomis ir džiovintais bananais. Tad gavosi labai turiningas derinys. Taip pat naudojau ekologišką tyrą kokosų aliejų (kuris pridėjo be galo be krašto aromatingą kokosų kvapą) bei medų (nepasakysiu, kokių augalų medus, nes gavome iš Naxos. Jis man labai gardus, net metalinė pakuotė ten rašo - Greek honey is the best :D Kad geriausias, tai gal ne, bet skanus). 



Prieš kepdama pačią granolą, atsiverčiau Beatos pirmąją knygą, Žaidimų aikštelės granolą, Citrinos žievelės receptuką (iš čia paėmiau idėją įdėti šokolado), G P Magijos variantą ir Gamyklėlės siūlomąjį. Visi buvo panašūs, tad sudėjusi pliusus ir minusus bei turimus produktus, sukūriau tokį savo pirmosios granolos variantą:
  • 500 g avižinių dribsnių (manieji buvo maišyti su razinomis ir džiovintais bananais)
  • 100 g migdolų (juos sukapojau pusiau)
  • 20 g kviečių sėlenų
  • 2 valg. š. linų sėmenų
  • 30 g džiovintų spanguolių
  • 2 arb. š. cinamono
  • 1/2 arb. š. maltų gvazdikėlių
  • 50 g juodojo šokolado
  • 1 kapsulė vanilės miltelių (vanilinio cukraus)
  • 60 ml ekologiško tyro kokosų aliejaus
  • 180 ml medaus
Viename dideliame dubenyje sumaišiau avižinius dribsnius, su skaldytais migdolais, linų sėmenimis, kviečių sėlenomis, maltais gvazdikėliais, cinamonu ir vanile. Mano kokosų aliejus buvo kietos konsistencijos, tad ant labai silpnos ugnies jį išlydžiau, sumaišiau su minkštu medumi. Supyliau į sausų ingredientų dubenį ir gerai išmaišiau.
Orkaitė turėtų būti įkaitinta iki180 C temperatūros. Imame plačią, bet negilią kepimo skardą, klojame kepimo popierių ir paskleidžiame visą masę plonu sluoksniu. Kepame orkaitėje apie 30-40 min., kas 10 min. permaišydami medine mentele, kad visi dribsniai gražiai apskrustų. 


O jau kvapas šio gardėsio koks! Dar kepant, juo prisipildo visi namai, o kai ištrauki - net labiau! Ištraukus granolą iš orkaitės, į dar karštą ją įmaišome sukapotą šokoladą (kokį pasirinksite, visai nesvarbu, renkamės pagal skonį), o kai pravės - įmaišome ir spanguoles. Galiausiai sukratyti granolą į indą, kuriame laikysime ir toli jo nepaslėpti, nes gardžiuosimės kiekvieną rytą! Iš tikrųjų, vakar grįžusi iš darbo negalėjau atsispirti, tad naktipiečiams suvalgiau itin skanų dubenėlį granolos su pienu. 
Gal todėl visą naktį sapnavau košmarus? Nesinorėtų tokio malonaus dalyko kaip granola susieti su tokiu blogu miegu, bet kitą kartą geriau atsisakysiu maisto naktį ir kantriai palauksiu ryto :)

2011 m. rugsėjo 20 d., antradienis

Purus pyragas su slyvomis/ Amazing cake with plums

Šį nuostabų pyragą kepiau jau prieš kelias dienas, vis planavau jį įkelti, bet norėjosi tuo pačiu ir kokia istorija pasidalinti, bet šiuo metu ne tik mano galvoje, bet ir visur aplink mane, viskas maišosi, keičiasi, blaškosi, tad taip ir nesugebėjau nieko sugalvoti. Na, bet kitą kartą tai tikrai ką įdomaus parašysiu, papasakosiu apie galvoje vykstančias idėjas, gal net realiai pamatysite ir pirmąsias įgyvendintas.


Pyrago receptą radau Neringos bloge ir, kaip patys žinot, jis buvo tas pyragas, kurį pamačiusi net nedvejojau ir nemąsčiau kepti ar ne. Vienintelė mintis buvo - taip, kepti ir tuoj pat!
Prireikė:
  • 500 g slyvų (svėriau su kauliukais)
  • 140 g cukraus
  • 2 vidutinio dydžio kiaušinių
  • 2 arb. šaukšt. kepimo miltelių
  • 240 g miltų
  • 3-4 šaukštų maltų migdolų
  • 100 ml pieno
  • 110 g minkšto sviesto
Pirmiausia pasiruošiau slyvas - išėmiau kauliukus ir supjausčiau iš pradžių kiekvieną puselę į keturias dalis, o kurios pasirodė didesnės - dar ir per pusę. 
Sviestą (kuo minkštesnis, tuo bus lengviau) išsukti su cukrumi iki purios masės. Tam aš naudojausi mikseriu, nes rezultatą pasiekiau daug greičiau, jo neturint - medinis šaukštas - puikus pagalbininkas. Po to vieną po kito įmušame kiaušinius, po kiekvieno reiktų vis išmaišyti. 
Miltus persijojame su kepimo milteliais atskirame dubenyje. Po to juos palaipsniui (iš pradžių pusę miltų normos) persijoti į kiaušinių masę. Gerai išmaišyti. Supilti pieną ir vėlgi išmaišyti, kad gautųsi vientisa tešla. Suberti maltus migdolus (nepatikėsit, kokį neapsakomai riešutinį skonį jie duoda, puikiai tinkantį šiam pyragui) ir likusius miltus. Aš, tiesa, taip visų miltų ir nesubėriau, nes tešla jau rodėsi pakankamai tiršta, bijojau, kad nebūtų per daug. Tai gal koks 30-40 g liko nepanaudotų. 
Kepimo skardą (aš naudojau 26 cm skersmens apvalią, nuimamais kraštais) ištepti sviestu ir supilti į ją visą tešlą. Ant viršaus gausiai išdėlioti slyvas, aš jas dar kiek paspaudžiau, kad nebūtų labai paviršiuje. 
Kepti 180°C įkaitintoje orkaitėje 40-60 minučių (man kepė 45 min., nes tešla gan plačiai ir nestorai pasiskirstė skardoje). 


Iškepusį kiek pravėsinti ir tada jau ragaujame - su ledais, grietinėle ar tiesiog puodeliu kavos. Šiltas man jis buvo kiek skanesnis, nei kai atvėso. Bet ir atvėsęs yra puikus derinys prie kavos ar arbatos. Jame labai puikiai dera migdolai, slyvų rūgštelė ir pyrago saldumas. Tikra gaivuma!

***
Recipe in English!

I baked this wonderful cake a few days ago, actually wanted to upload it immediately but as always I thought I could share some story which happened recently. Unfortunately, there was (and still is) a big mess in my head and all around me, so I couldn't make even one thought what I could write. But this cake doesn't deserve to wait for me to think something smart so I do it anyway.
I found this cake in Neringos Blogas.
  • 500 g plums (weighted with the stones)
  • 140 g sugar
  • 2 medium eggs
  • 2 tea sp. baking powder
  • 240 g flour
  • 3-4 tbl sp. grounded almonds
  • 100 ml milk
  • 110 g soft butter
First I prepared the plums. Removed the stones and cut them half and then to some smaller pieces. 
Mix soft butter with sugar till you get a flyffy and smooth mixture. I was using mixer for that. Then add one by one the eggs and everytime mix everything very well. 
Add the baking powder to flour and pour first half of them into the butter-sugar-eggs mixture. Stir very well to make sure all the flour is mixed. Pour the milk, stir till the dough is smooth. Add the rest of the flour, grounded almonds and for the last time mix it well. Actually, I didn't use all the flour which was indicated, maybe 30-40 g left, because the dough seemed to be thick enough so I just didn't want to destroy everything.
Grease the baking tray (I was using round 26 cm, with detachable sides) and pour the dough in it. On top, sprinkle the plums and press them a bit in to it. Bake in preheated 180 C oven for 40-60 mins. I was baking mine for 45 mins because my tray was too wide and the dough made a thin layer. But of course, check with a wooden toothpick, when you remove it dry from the cake - it's ready. 

I must say this cake is really amazing! So delicious, fluffy, light and has a very nice sourness. And the almonds add a very nice taste to the cake! It was more delicious for me when it was warm, but absolutely lovely even when it's cold with a cup of coffee or tea. Enjoy!

2011 m. rugsėjo 9 d., penktadienis

Mokykliniai riestainiai

Pagaliau aš namie po ilgos darbo dienos. Keista, kai ji baigiasi 12-tą nakties, nei vėlai (kaip įprasta), nei anksti, kaip norėčiau. Bet miego vis tiek dar nesinori, tad dar šiek tiek pabūsiu čia. Važiuodama iš darbo bandžiau apmąstyti, ką noriu nuveikti ryt ryte, bet taip niekas ir nešovė į galvą. Mintyse tik turiu špinatų pyrago (taip taip, to graikiškojo) gamybą, nes pasitaikė taip, kad turguje prieš kelias dienas nusipirkau pilną maišą špinatų, kurių vis dar nesuvartojau. Tad geriausia, ką pavyko sugalvoti, tai špinatų pyragas, kurio gamybą man jau kartą parodė viena draugė. 
Na, o dabar apie riestainiukus, kuriuos jau seniai radau Duonos ir Žaidimų tinkraraštyje. Tiesa, kepiau juos vakar, nes buvo užėjęs kažkoks ilgesingas jausmas. Ilgai knisausi po internetą, nes prisiminiau, kad kažkur juos mačiau, bet kai maisto tinklaraščių tiek daug, tikrų tikriausiai pasimečiau. Bet bet bet, aš juos radau, greit užmaišiau ir dar greičiau iškepiau.
Tik kai ką pakeičiau, nes pas mus namie niekada nebūna pasukų ar kefyro, o jogurtas greit suvalgomas, tad pyliau pieno ir sodą pakeičiau kepimo milteliais, nes piene jokios rūgšties nėra, kuri nugesintų sodą.
  • 2 stiklinės (~400 ml, šiek tiek mažiau) miltų
  • 1/4 arb. šaukšt. kepimo miltelių
  • 1/2 stiklinės cukraus
  • 1 kiaušinis
  • 4 šaukštai pieno
  • 50 g sviesto
  • cukraus ir cinamono mišinio riestainių apibarstymui
Miltus persijojame su kepimo milteliais. 
Kitame dubenyje sumaišyti kiaušinį, cukrų ir pieną ir mikseriu išplakti iki purios masės. Atskirai išsukame minkštą sviestą ir jį sudedame į kiaušinio masę. Vėlgi gerai išmaišome. 
Pamažu sijoti miltus ir žiūrėti, kada tešla taps minkoma. 
Imame po nedidelį gabalėlį tešlos ir formuojame riestainius. Gilesnėje lėkštėje sumaišome cukrų su cinamonu. Kai suformuojame riestaini, jį viršutine puse guldome į lėkštę, kad pasidengtų ir tada perkeliame į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą. 
Iš šios normos man išėjo apie 14 riestainėlių. Kepame 200 C įkaitintoje orkaitėje 10-15 min., kol jie gražiai paruduoja. 


Man jie be galo priminė mokyklos laikus, kai per ilgąsias pertraukas lėkdavome visi pirkti kokių bandelių ar tokių riestainių. Atrodo buvo tokie geri laikai, niekas per daug nerūpėjo, viskas buvo ramu, o dabar... Viskas kitaip, tiek daug atsakomybių, tiek daug reikalų, kurie kartais visai nelaukia, kada tu turėsi laisvą akimirką. 
Na bet.. gyvenimas tęsiasi. Reikia juo mėgautis, prisimenant gerus laikus ir laukiant kitų, kurie jau visai čia pat.

2011 m. rugsėjo 3 d., šeštadienis

Neatsivalgomas vištienos pyragas

Iš tiesų, jau ne kartą gamintas ir niekada nenuvylęs, labai skanus vištienos pyragas pagal Beatą. Receptą ėmiau iš jos pirmosios knygos, 130 psl.
Nieko per daug nepasakysiu, tiesiog privalau pasidalinti šiuo receptu su tais, kurie neturi knygos ar tiesiog jo neužmatė. Šiandien, kai gaminau, turėjau nedaug daržovių, t.y. mažą pasirinkimą, bet vis tiek variantas išėjo nuostabus. 
Tad tiems, kurie mėgsta vištieną ir skanius pietus - receptas jums.
Proporcijos kas kartą gali skirtis, bet pateikiu originalų receptą iš knygos:
  • 4 vištų šlaunelės
  • 1 svogūnas
  • 2-3 morkos
  • grybų arba 1 cukinija (ar abiejų)
  • 1 šaukštas sviesto
  • 1 didelis šaukštas miltų
  • prieskonių (pipirų, šviežių ar džiovintų čiobrelių)
  • 1 kubelis vištienos sultinio
  • 2 arb. šaukšt. švelnių garstyčių
  • 1 stiklinė pieno
  • 300 g sluoksniuotos bemielės tešlos
Pirmą kartą aš naudojau vištų šlauneles ir, tiesą pasakius, buvo be galo sunku išimti kaulus, bet jei jas naudosite, gerai nupjaustykite nuo kaulų, gautą mėsą supjaustykite kubeliais. Šiandien vištienos neturėjau, bet šaldytuve buvo kalakutienos filė, pamaniau, kad ir ji puikiai tiks (neklydau). Vištieną pakepiname su šiek tiek aliejaus gerai įkaitusioje keptuvėje, dedame smulkiai pjaustytą svogūną. Kepiname ir maišome, kol svogūnas suminkštės. Sudedame likusias daržoves ir troškiname uždengę keptuvę dangčiu. Šį kartą aš turėjau tik cukinijos, česnako ir žaliosios paprikos. Tad, kai pakepinau kalakutieną, subėriau česnaką, kai jis ėmė skleisti malonų kvapą, sudėjau papriką ir cukiniją. Įpyliau šiek tie vandens, sumažinau ugnį iki vidutinės ir uždengus palikau 10-čiai minučių. 
Kitame inde išlydome sviestą ir įberiame miltų, viską išmaišome, gaunasi labai tiršta masė. 
Tuomet į vištieną sudedame prieskonius - vištienos sultinio kubelį (kalakutienai užteko pusės, nes dariau per pusę mažesnę porciją), pipirus, garstyčias. Įpilame stiklinę (apie 200 ml) pieno (kalakutienos atveju užteko pusės), palaukiame kol jis užvirs. Tada įdedame pasiruoštą sviesto ir miltų masę, maišome, kol sutirštėja. Tai įvyksta tikrai greitai.
Aš naudojau šaldytą sluoksniuotą tešlą, tai ją išsiėmiau iš šaldiklio jau tada, kai pradėjau ruošti įdarą. Kai ji atitirpsta, jei reikia, pakočiojame. 
Troškinį supilame į indą, ant jo uždedame tešlą, užspaudžiame kraštus. Viduryje padarome kelias įpjovas peiliu ir subadome šakute visą tešlą. Kepame 200 C įkaitintoje orkaitėje apie 25 min. (gal kiek ilgiau), tol, kol iškepa sluoksniuota tešla.

Na, tiesą pasakius, dar nė karto šis pyragas man neišėjo neskanus, visada puikiai pavyksta, nudžiugina ne tik mane, bet ir visus, kurie jį valgo.