2014 m. sausio 30 d., ketvirtadienis

Citrinų tarta

Būna, sako, kad gyvenimas - kaip citrina - iš išorės gražiai ir skaisčiai geltona, kaip šildanti saulė, bet viduje tokia rūgšti, kad verčia suraukti kaktą. Na, iš dalies tai tiesa, nes mūsų gyvenimuose būna visko - ir malonių, ir ne, akimirkų. 


Bet aš ne apie tai. O apie tai, kaip svarbu žinoti, ko norisi iš gyvenimo ir to siekti. Mes labai dažnai tiesiog laukiame, kol tie pokyčiai pagaliau ateis į mūsų gyvenimus, nes, man dažnai kartodavo - jeigu ko labai labai nori, turi nuolat apie tai galvoti ir tai įvyks. Bet dabar suprantu, jog vien gražaus ir tyro noro nepakanka. Tam reikia pačiai išeiti ir imtis veiksmų. Žinoma, yra be galo sunku išeiti iš savo komforto zonos, bet tik ją palikus galime tikėtis kažko naujo, nepatirto, įkvepiančio ir malonaus. To, ko dar niekada nebuvo ir būtent to, ko taip ilgai norėjome, giliai širdyje tikėjomės, kad turėsime. 
Tad šiuos metus aš ir nusprendžiau paskirti mokymuisi "perlipti per save", siekti kažko daugiau ir geriau. 


Šios tartos gimė ekspromtu, kai gavau daug citrinų. Jos tokios sultingos, gaivios, kad paėmus į rankas, jų aromatas kaip mat sužadina visus skonius. 

Tartos pagrindas būtų kaip ir visų mano tartų, bet įvyko šiokios tokios permainos paskutinę minutę, tad eksperimentavau. Rezultatas - viso grūdo tartos pagrindas su avižiniais dribsniais. Kodėl įdėjau pastaruosius, tai ir mane pačią kamavo šis klausimas, nes vietoj migdolų galėjau įdėti tiesiog daugiau miltų, bet kažkas mane paskatino nerti dar giliau ir išbandyti tokį variantą. 
Verdiktas - pagrindas tikrai niekuo neprastesnis už tradicinį, visada mano daromą pagrindą. 


1x20 cm skersmens tartai ir 2x8 cm tartaletėms
 • 175 g miltų
 • 55 g viso grūdo miltų
 • žiupsnelis druskos
 • 40 g greito paruošimo avižinių dribsnių
 • 1 kiaušinio + 1 trynio
 • 90 g cukraus pudros
 • 140 g sviesto
 • vanilės
Dubenyje sumaišome abiejų rūšių miltus, cukraus pudrą, vanilę, avižinius dribsnius, druską. Sudedame kubeliais pjaustytą sviestą. Pirštais triname sviestą, kad dubenyje susidarytų trupiniai arba "šlapias smėlis". Įmušame kiaušinius, išminkome. gerai išmaišome, kad susijungtų. Suberiame maltus migdolus ir lengvai išplaktus kiaušinius. 
Suformuojame kamuoliuką, jį suvyniojame į maišelį ir paliekame šaldytuve ~1-2 val.  Iškočiojame 1 cm storio lakštą, jį pernešame ant kepimo formos. Labai gerai subadome tartos dugną, padedame ją į šaldytuvą vienai valandai.  Kepame įkaitintoje iki 180 C orkaitėje apie 20 minučių, kol tartos pagrindas visiškai iškepa. Paliekame atvėsti.

Citrinins kremas (lemon curd)
 • 125 g sviesto
 • 85 g cukraus
 • 2.5 g kukurūzų krakmolo (jo neturint, naudokite bulvių)
 • 2 kiaušinių tryniai
 • 125 g šviežiai spaustų citrinų sulčių (jei nesinori labai rūgštaus kremo, dalį sulčių pakeiskite vandeniu)
Puode pakaitiname citrinos sultis. 
Dubenyje sumaišome kiaušinių trynius, kukurūzų krakmolą ir cukrų. Supilame pakaitintas sultis, gerai išmaišome. Perkošiame atgal į puodą, kaitiname ant silpnos ugnies, nuolat maišydami, kol kremas sutirštėja.
Nuimame nuo ugnies. Kai temperatūra nukrinta iki 60 C, įmaišome gabaliukais pjaustytą sviestą. Geriausia, kremą pertriname maisto smulkintuvu (antgaliu, kuriuo triname sriubas). Paliekame galutinai atvėsti. 
Jei norisi, kad kremas tvirtai laikytųsi tartose, į kremą įmaišome 5-7 g želatinos, ją pirma išbrinkinę šaltame vandenyje.
Tai reikėtų padaryti, kai kremas šiek tiek pravėsta ir prieš įmaišant sviestą.


Savasias tartas aš padekoravau plakta grietinėle, nors tradiciškai jos užbaigiamos itališko morengo sluoksniu.

14 komentarų:

 1. Žiauriai gražios :) ir nuotraukos puikios!

  AtsakytiPanaikinti
 2. mano megstamiausias desertas; by far;

  AtsakytiPanaikinti
 3. Reikės būtinai išbandyti šį skanėstą, Ingute

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ir aš jį labai mėgstu, tik mano įdaras kiek kitoks - versija su kondensuotu. Bet atrodo fantastiškai - kažkaip niekad nepagalvojau kepti jo mažose formose :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Aušra, mane irgi jis žavi :)
  Giedrut, išbandyk, tau tikrai turėtų patikti :)
  Indre, aš žinok beveik visada kepu mažose. Bent man, taip patogiau pavaišinti draugus (jiems įdėti paragauti). Aišku, darbo kiek daugiau, bet anokia čia bėda :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Man labai patiko puošyba. Čia tikrai tik grietinėlė? Atrodo taip standžiai! Kiek laiko tokia puošyba išsilaiko tobulai, ypač kambario temperatūroje?

  AtsakytiPanaikinti
 7. Dėkui. Taip, čia tikrai tik grietinėlė ir šiek tiek cukraus pudros, kad būtų saldžiau. Ji tiesiog labai gerai išplakta. Dar viena nedidelė tarta yra šaldytuve, grietinėlė nepakitusi. O kambario temperatūroje ilgai nelaikyčiau - apie pusdienį, nes grietinėlė gali išskystėti nuo šilumos ar vėliau sugesti.
  Bet galima įdėti grietinėlės standiklio, tokiu atveju, manau, laikytųsi ilgiau :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. o nedėti kiaušinių į kremą būtų negerai? :) man nepatinka kiaušiniai visokiuose kremuose :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Na, šitame kiaušiniai yra būtini, nes jie kremo pagrindas. Žinau, kad būna panašių citrininių kremų su saldintu sutirštintu pienu, bet reikėtų paieškoti recepto, o jo niekaip nerandu!! :) Man regis, ten galima išsiversti be kiaušinių.
  Bet šiaip nereikėtų bijoti kremų su kiaušiniais, nes juos gaminant, jie apdorojami termiškai, t.y. nužudomos visos bakterijos, tad kaip ir nėra pavojaus. Ar tau dėl pačio kiaušinių skonio?

  AtsakytiPanaikinti
 10. ir dėl skonio ir dėl bakterijų :) bet kokiu atveju gaminu šiandien, pasitikiu tavo receptais, išbandysim su kiaušiniais :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Labai malonu, Juste :) Tikiuosi, kad nenuvils!

  AtsakytiPanaikinti
 12. Nuotraukos absoliučiai gražios, pyragą tokį suvalgyčiau vienu prisėdimu!

  AtsakytiPanaikinti
 13. Martyna, dėkui :) Jei vieno būtų maža, atneščiau ir antrą :)))

  AtsakytiPanaikinti